Publicitate

Simona Halep, locul 16 WTA si cap de serie 3, s-a calificat, luni, în optimile turneului de la Washington, cu premii de 251.750 de dolari.
Halep a trecut în primul tur de sportiva Cristina Bucsa, din Spania, locul 123 mondial, venita din calificari, scor 6-3, 7-5. Simona a condus în primul set cu 2-0, însa a fost egalata de Bucsa. Apoi, Halep a mai cedat un singur ghem si a câstigat setul, scor 6-3, dupa 33 de minute.

În setul doi, Halep a condus cu 5-3, a servit de doua ori pentru meci însa a fost egalata la 5. În cele din urma, sportiva din Constanta s-a impus, scor 7-5, dupa 48 de minute. În turul doi, Halep va evolua contra învingatoarei din meciul dintre americanda Madison Brengle, locul 61 mondial, si Anna Kalinskaia, din Rusia, locul 71 WTA.

Pentru accederea în optimi, Halep va primi 30 de puncte WTA si 4.100 de dolari.