Publicitate

O firma ieseana va proiecta lucrarile de modernizare a sase strazi de pe raza orasului. În acest sens, Primaria a semnat un contract cu Simpa Consult SRL, firma care a mai avut colaborari similare cu municipalitatea. 
Valoarea contractului depaseste suma de 600.000 lei. Potrivit administratiei locale, Simpa Consult va întocmi documentatiile tehnice pentru urmatoarele artere de circulatie: strada Camil Ressu, strada Podisului (partial), strada Valeni, stradela Valeni, strada Viorelelor si trecatoarea Fântânilor.

„Documentatia de proiectare va cuprinde, printre altele, expertize tehnice (inclusiv la retelele de apa/canalizare existente), studii topografice, studii geotehnice (împreuna cu studiul de versanti), documentatia de avizare a lucrarilor de interventie, documentatia tehnica de organizare a executiei lucrarilor si proiectele tehnice”, se arata într-o informare a Primariei.

Dupa ce documentatiile tehnice vor fi predate, într-un termen maxim de 6 luni, municipalitatea, daca va identifica sursele de finantare, va organiza licitatiile de executie. Lungimea totala a celor sase strazi este de 2,5 km.

„În prezent, în municipiul Iasi reteaua de strazi din cartiere prezinta o stare necorespunzatoare datorita (sic!) traficului intens, a dezvoltarii locuintelor în zona limitrofa a municipiului, interventiilor repetate la retelele de utilitati din subteran, configuratiei retelelor, modificarilor impuse de alunecarea terenului în zona de versant, a efectelor produse de actiunea înghet-dezghet la nivelul suprastructurii strazilor si altele. Aceasta realitate confirma necesitatea modernizarii retelei din strazi din cartiere pentru o obtine o viabilitate corespunzatoare a carosabilului”, admite Primaria, în caietul de sarcini aferent licitatiei, starea precara a infrastracturii rutiere din cartierele periferice. 

Citește toată știrea

600.000 de lei pentru proiectele de modernizare a unor străzi
Publicitate