Istoricul iesean va fi îngrijit la un centru specializat de la Varatec si îsi doneaza Mitropoliei toata biblioteca.
Academicianul si istoricul iesean Alexandru Zub, care va împlini 88 de ani anul acesta, se va retrage din viata publica pentru a fi îngrijit la un centru al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei de la Manastirea Varatec.
Totodata, acesta si-a donat întreaga sa colectie de volume si de manuscrise, opera proprie, fise cu aprecieri personale, dar si carti strânse de-a lungul anilor în posesia sa, catre Biblioteca „Dumitru Staniloae” a Mitropoliei. Reputatul istoric este nascut în 12 octombrie 1934, în localitatea botosaneana Vârfu Câmpului.
„Tot ceea ce a acumulat academicianul de-a lungul anilor, întreg fondul de carte si de manuscrise, nu doar lucrari tiparite, ci si foarte multe fise foarte valoroase pe care le are domnia sa, au fost donate catre Biblioteca «Dumitru Staniloae». Este o sansa pentru generatiile care vin de a avea acces la aceasta comoara istorica si de a continua cercetarea distinsului nostru academician si istoric”, a precizat pr. Constantin Sturzu, purtator de cuvânt al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei.
Acesta a precizat ca biblioteca va deschide o sala speciala de lectura care va purta numele lui Alexandru Zub, dar si un centru de cercetare cu acest nume, unde va fi gazduita si analizata întreaga colectie.
CITESTE un interviu despre viata si zbuciumatul trecut anticomunist al reputatului istoric iesean
„A existat dorinta sa de a se retrage si de a fi îngrijit, si noi cu toata dragostea si inima am dorit sa îl gazduim la asezamântul social de la Manastirea Varatec. Cu siguranta va fi într-un mediu care-l ajuta nu doar din punct de vedere al sanatatii si al linistii, ci si duhovniceste, domnia sa fiind si un om credincios care a trecut cu multa smerenie prin nenumarate umilinte si suferinte în timpul comunismului”, a mai completat pr. Constantin Sturzu. Vom reveni cu amanunte în editia urmatoare.
