Publicitate

Aproape un milion de rusi au fugit din tara de la începutul invaziei din Ucraina, aceasta fiind situatie fara precedent de la revolutia bolsevica din 1917, scrie Washington Post. „Datele initiale arata ca cel putin 500.000 de persoane, poate chiar aproape un milion, au plecat în anul care a trecut de la începutul invaziei – un val la fel de mare ca emigratia care a urmat revolutiei bolsevice din 1917 si prabusirii Uniunii Sovietice în 1991 (…)
Iar valul ar putea fi înca în faza incipienta. Razboiul nu pare nici pe departe terminat. Orice nou efort de recrutare din partea Kremlinului va declansa noi plecari, la fel ca si înrautatirea conditiilor economice, care sunt de asteptat pe masura ce conflictul se prelungeste.

Costul financiar, desi vast, este imposibil de calculat. La sfârsitul lunii decembrie, Ministerul rus al Comunicatiilor a raportat ca 10 – dintre lucratorii IT din tara au plecat în 2022 si nu s-au mai întors. Parlamentul Rusiei dezbate acum un pachet de stimulente pentru a-i aduce înapoi.

Cititi mai multe detalii pe defapt.ro

 

Citește toată știrea

Aproape un milion de ruşi au fugit din ţară de la începutul invaziei din Ucraina
Publicitate