Portughezul Cristiano Ronaldo va primi peste 400 de milioane de euro în Arabia Saudita, dintre care jumatate pentru a promova viitoarea candidatura a tarii pentru organizarea Cupei Mondiale din 2030, relateaza AFP.
Atacantul de 37 de ani, care a sosit la Riad saptamâna trecuta, este de departe cel mai faimos jucator care s-a alaturat unei echipe din Golf.
Starul portughez va primi 200 de milioane de euro în cadrul contractului sau de doi ani si jumatate cu Al-Nassr si „alte 200 de milioane” pentru a fi „ambasadorul” candidaturii comune pe care Arabia Saudita intentioneaza sa o depuna cu Grecia si Egiptulpentru Cupa Mondiala în 2030, a declarat pentru AFP o sursa apropiata negocierilor, sub protectia anonimatului.
Potrivit aceleiasi surse, acordul a fost sustinut de membrii familiei regale, inclusiv de printul mostenitor si conducatorul de facto al tarii, Mohammed bin Salman, la care se face referire adesea prin initialele sale MBS. „MBS si (fratii sai) Naif, Turki si Rakan, copiii regelui Salman, sunt toti membri de onoare ai Al-Nassr, dinainte ca tatal lor sa devina print mostenitor. Au vrut sa ofere suprematie clubului lor si sa-l puna în lumina reflectoarelor. Cel mai bun mod a fost sa aducem cel mai bun jucator din lume”, a adaugat sursa citata.
„Al-Nassr si celelalte cluburi saudite nu au fondurile necesare pentru un astfel de contract. PIF a fost cel care a garantat plata”, a precizat sursa anonima, fâcând referire la Fondul Public saudit de Investitii (PIF), care investeste din ce în ce mai mult în lumea sportului, si care a cumparat, în 2021, clubul englez de fotbal Newcastle.
