Rusia a lansat marti un atac aerian pe scara larga asupra regiunii Liov din vestul Ucrainei si a regiunii Volin din nord-vest, lovind mai multe cladiri, ranind oameni si fortând evacuari, au declarat oficiali ucraineni, citati de Reuters.
Presa ucraineana a relatat ca, potrivit informatiilor preliminare, atacul de marti a fost cel mai mare atac aerian asupra regiunii Liov de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina, în februarie 2022.
„Multe rachete au fost doborâte, dar au existat si tinte lovite în Liov”, a declarat primarul orasului, Andrii Sadovi, pe aplicatia de mesagerie Telegram, adaugând ca au fost date ordine de evacuare a cel putin unui bloc de locuinte în flacari.
Una dintre rachete a cazut în curtea unei gradinite, fara a face însa victime. Dimensiunea atacului si amploarea totala a pagubelor din Lviv nu a fost imediat clara. Anterior, guvernatorul regiunii Liov, Maksim Kozitki, a declarat ca „grupuri de rachete rusesti” se îndreptau spre regiune.
Pâna în iulie, regiunea Lviv, care este departe de liniile de front si care se învecineaza cu Polonia, membra NATO, la vest, a fost crutata de majoritatea atacurilor aeriene ale Rusiei. Dar în iulie, sapte persoane au fost ucise când o racheta a lovit o cladire rezidentiala.
O întreprindere comerciala a fost, de asemenea, lovita, ranind cel putin doua persoane, într-un atac aerian al Rusiei asupra orasului Lutk, din regiunea Volin, au declarat autoritatile locale pe Telegram. Regiunea Volin, aflata la nord de Liov, se învecineaza de asemenea cu Polonia.
Alerte de raid aerian au fost emise pentru întreaga Ucraina timp de aproximativ doua ore, în jurul orei 2 dimineata. De asemenea, cel putin o persoana a fost ranita în urma atacului Rusiei asupra regiunii ucrainene Dnipropetrovsk, în sud-vestul Ucrainei, unde o firma a fost lovita si a izbucnit un incendiu, a declarat pe Telegram Serhii Lisak, guvernatorul regiunii.
