Britney Spears a încheiat o „afacere-record” pentru publicarea unei carti despre cum a cunoscut faima, relatia cu familia si cum a trait sub tutela mai mult de un deceniu, scrie The Guardian.
Page Six a scris luni ca editura Simon & Schuster a încheiat acordul pentru memoriile vedetei pop pentru pâna la 15 milioane de dolari, dupa o licitatie la care s-au luptat mai multe case de editura.
O sursa nenumita a declarat pentru Page Six ca „acordul este unul dintre cele mai mari din toate timpurile, dupa cel al familiei Obama”. Presedintele si prima doamna au semnat un acord estimat la 65 de milioane de dolari pentru a scrie mai multe carti pentru Penguin Random House în 2017.
Britney Spears s-a aflat sub tutela tatalui ei timp de 13 ani. Cântareata, în vârsta de 39 de ani, a descris situatia în care se afla ca „abuziva”, la prima ei audiere, când a sustinut ca a fost împiedicata sa se casatoreasca, sa aiba alti copii.
James Spears a fost tutorele legal al fiicei lui, dupa ce ea a dat semne ca ar avea probleme de sanatate mintala. El a renuntat temporar la acest rol, în 2019, din cauza unor probleme personale de sanatate.
În 2007, dupa divortul de Kevin Federline, Britney Spears a avut un comportament considerat haotic. Ea a pierdut custodia celor doi copii, pe care îi viziteaza des. Presupusa cadere nervoasa a stat la baza internarii ei într-un centru de refacere, iar în 2008 a fost plasata sub tutela tatalui ei.
