Publicitate

Peste 170 de pacienti ar fi primit stimulatoare cardiace si defibrilatoare de la persoane decedate, dispozitivele cardiace fiind decontate de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate prin introducerea unor coduri false, conform unor surse judiciare citate de TVR.
În acest caz ar fi vizati medici din Iasi si din Brasov, iar vineri au fost facute perchezitii, mai multe persoane fiind duse la audieri. Conform surselor judiciare citate, ar fi vorba despre 171 de pacienti, în general de conditie modesta, de la care medicii ar fi primit bani pentru interventiile chirurgicale. Stimulatoarele cardiace erau luate de la persoane decedate duse la morga. Sursele judiciare citate de stiriletvr.ro spun ca unul dintre medicii de la Iasi ar fi coordonat activitatea altor 3-4 doctori, care l-ar fi ajutat în special la recoltarea aparatelor de la cadavre. Un alt medic de la Brasov este suspectat ca ar fi recoltat dispozitive cardiace de la cadavre si le-ar fi trimis la Iasi, unde se faceau interventiile chirurgicale.

Cititi si: Cardiologul Dan Tesloianu este cel care a stârnit ”furtuna” de perchezitii la Spitalul Sf. Spiridon si în alte locatii

Cu o parte din banii obtinuti, în jur de 90.000 de euro, medicul din Iasi ar fi ridicat o cabana într-o arie protejata. Stimulatoarele luate de la pacienti decedati ar fi fost decontate la Casa de Asigurari de Sanatate prin introducerea de coduri DRG eronate.

Cititi si: Suspiciuni macabre la Spitalul Spiridon: dispozitive medicale din cadavre montate la pacienti bolnavi de inima. Perchezitii într-un urias dosar de coruptie

Ancheta în acest caz, coordonata de Parchetul General, vizeaza infractiunile de abuz în serviciu, luare de mita, dare de mita, fals intelectual, uz de fals, înselaciune, fals material în înscrisuri sub semnatura privata.

SURSA: hotnews.ro

Citește toată știrea

Circa 170 de pacienţi ar fi primit dispozitive cardiace de la persoane decedate
Publicitate