Emma Raducanu spera ca va fi apta pentru Australian Open, primul grand slam al anului, dar încearca „sa nu aiba asteptari prea mari”, informeaza BBC
Britanica în vârsta de 20 de ani s-a retras joi din turul doi de la ASB Classic de la Auckland, dupa a alunecat si s-a accidentat la glezna stânga. „Vom vedea ce va fi pâna luni sau când trebuie sa încep turneul. Luam fiecare zi la rând si încercam sa nu avem asteptari prea mari”, a spus Raducanu.
Numarul 75 mondial spera sa aiba un pacurs mai bun la Australian Open, dupa ce la debutul sau din 2022 a fost eliminata în turul doi.
„A fost cu adevarat trist pentru ca ma simteam grozav în acest sezon si ma simteam foarte bine cu pregatirea pe care am facut-o fizic”, a spus Raducanu, care a lucrat cu fostul preparator fizic al lui Andy Murray, Jez Green, în încercarea de a se accidenta mai putin.
„Dar am avut un accident pe teren, nu stiu ce as fi putut face pentru a evita asta cu adevarat”, a afirmat sportiva. Raducanu a avut un sezon 2022 afectat de accidentari, retragându-se din cinci meciuri, dar a spus ca nu se mai accidenteaza des si se simte „bine”, dupa un meci demonstrativ din decembrie.
