Publicitate

Autoritatile din Vrancea au activat, în noaptea de miercuri spre joi, Planul Rosu de Interventie, dupa ce un incendiu a cuprins o magistrala de gaz, pe santierul Autostrazii Moldova. Patru muncitori ai firmei care lucreaza la constructia autostrazii au murit, iat alti cinci au fost raniti.
DSU a transmis informatii despre victime. Cinci victime au fost transportate prin diferite forte la CPU Adjud, cu arsuri pe suprafata corporala si 4 persoane carbonizate gasite de fortele de interventie la fata locului si declarate decedate.

”Odata cu activarea Planului Rosu de Interventie, care presupune suplimentarea echipajelor operative, inclusiv a celor medicale, la fata locului au fost angrenate urmatoarele forte de interventie: 6 autospeciale de stingere cu apa si spuma ISU Vrancea,1 autospeciala transport personal si victime multiple, 4 ambulante SMURD, 2 autospeciale de stingere de la SVSU Marasesti si 5 ambulante SAJ. De asemenea, au intervenit 2 elicoptere SMURD (Bucuresti si Galati) care asigura transportul a doua dintre victime de pe Aeroportul Bacau la Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar Arseni din Bucuresti, respectiv Spitalul Clinic de Urgenta Bucuresti”, a transmis DSU.

Potrivit sursei citate, a fost stabilit un perimetru de siguranta pe o distanta de aproximativ de 500 de metri în jurul zonei afectate, iar echipele de interventie au lucrat la localizarea incendiului.

”De asemenea, în proximitatea zonei de manifestare a fost transmis un mesaj de avertizare prin intermediul sistemului RO-alert. Planul Rosu de Interventie a fost dezactivat la ora 3:30, iar echipajele de interventie ramân active pentru investigarea completa a cauzelor si gestionarea consecintelor acestui incident”, a mai transmis DSU.

Potrivit sursei citate, incendiul a fost lichidat.

”Am fost solicitati sa intervenim la o explozie urmata de incendiu, pe santierul Autostrazii Moldova, în dreptul localitatii Calimanesti (…) În urma evemomentului, din nefericire au fost descoperite patru victime carbonizate”, au transmis oficialii ISU Vrancea.

Deocamdata nu au fost stabilite împrejurarile producerii incidentului.

Sursa citata a precizat ca victimele sunt angajati ai societatii care executa lucrari la autostrada.

 

Citește toată știrea

Explozie urmată de incendiu pe şantierul Autostrăzii Moldova. Patru muncitori au murit şi alţi cinci au fost răniţi – FOTO
Publicitate