10 zile (1-9 octombrie si un Prolog showcase Teatrul Luceafarul, pe 30 septembrie), invitati din 18 tari (Austria, Canada, Belgia, Egipt, Elvetia, Franta, Germania, India, Italia, Marea Britanie, Mexic, Polonia, Republica Moldova, România, Spania, Ucraina, Ungaria, SUA) implicati în 150 de evenimente gazduite de 20 de spatii din oras aceasta este harta statistica a editiei a XV-a a Festivalului International de Teatru pentru Publicul Tânar Iasi.
În exclusivitate nationala, spectacolul Maidan Inferno – Mister stadal vine la Iasi de la Dnipro (Ucraina), de la Teatrul Academic de Drama si Comedie care l-a coprodus cu Cie Collapse Lyon. La acest spectacol s-a repetat din septembrie 2021 pâna la sfârsitul lunii februarie 2022, când a început razboiul. Textul e scris de Neda Nezhdana si se încheie cu replica “libertatea sau moartea”.
Expresia e asociata cu Revolutia Franceza, dar, în contextul agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei, ea exprima convingerea unei generatii care lupta curajos pentru democratie si independenta. Maidan Inferno se joaca pe 1 octombrie, de la ora 19. A da ocazia artistilor ucraineni sa îl urmareasca e, pe lânga actul estetic în sine, unul de solidaritate cu artisti care continua sa-si faca profesiunea chiar si sub asediul armelor. Spectacolul va fi urmat de o discutie spectatori-artisti, pentru a le arata ca nu sunt uitati, ca ne pasa tuturor ca teatrul sa fie în continuare un semn al vietii în normalitate.
″Caragiale necanonic″ e o sectiune a programului care se concentreaza asupra aducerii în atentie a celor 170 de ani trecuti de la nasterea lui IL Caragiale. O scrisoare pierduta în concert reprezinta viziunea Adei Milea în privinta piesei pe care o stim înca de la scoala. A lucrat-o scenic cu echipa de la Teatrul National Cluj Napoca si se va juca în data de 8 octombrie, ora 19. O expozitie de benzi desenate reprezentând translarea grafica a piesei de Mihai I. Grajdeanu va putea fi vazuta în foierul Teatrului Luceafarul pe toata durata Festivalului. Doua ateliere ″Umorul lui Caragiale în benzi desenate″ îi vor initia pe curiosi în secretele acestei forme de expresie artistica si îi vor apropia de opera dramaturgului. O noapte furtunoasa (AUALEU Timisoara) e o montare care în primavara a adus politia la sediul indepedentilor timisoreni si o amenda pentru tulburarea linistii publice. Sa vedem ce li se va întâmpla la Iasi!
Tara cea mai îndepartata de unde vin doua spectacole anul acesta este Mexic. Compania Cabezaenespiral va sustine o serie de reprezentatii cu Ploaia de vise si Ziua papusilor, aducând în FITPTI elemente ale culturii sud-americane.
″Teatru VR va fi prezentat de Teatrul Basca din Timisoara (Turnul.#Urmatorul nivel) într-o cafenea, asociind arta teatrala si noile tehnologii cu socializarea citadina. New media si aplicatiile de socializare detin prim-planul si în #acedesiguranta@tiktok, un spectacol realizat de Bobi Pricop co-produs de Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova, Teatrul „Andrei Muresanu” Sfântu Gheorghe, Teatrul de Stat Constanta si Teatrul de Nord Satu Mare.″ precizeaza Oltita Cîntec, teatrolog, curatorul FITPTI.
Pentru copii sau adulti cu diferite dizabilitati, programul include spectacolul Închide ochii si ai sa vezi mai bine, într-un format accesibilizat acestor categorii catre care FITPTI se deschide.
Toate spectacolele din strainatate reunite în agenda FITPTI sunt în exclusivitate în România, acum, la FITPTI. Iar cele din România sunt sustinute în premiera în oras, tocmai pentru a da evenimentului aura de sarbatoare pe care o merita.
