Presedinta Maia Sandu a spus într-un interviu la France 24 ca majoritatea cetatenilor moldoveni prefera pastrarea statutului de neutralitate a tarii, întrucât, sub influenta propagandei rusesti, ei se tem ca orice eventuala discutie despre modificarea Constitutiei ar declansa o interventie militara a Moscovei în Republica Moldova. Maia Sandu spune ca în prezent Ucraina este cea care tine în siguranta Republica Moldova si crede ca atunci când Kievul va câstiga razboiul, ar putea exista o situatie geopolitica oportuna pentru a rezolva conflictul transnistrean, ceea ce ar facilita si aderarea Chisinaului la UE.
„Avem neutralitatea prevazuta în Constitutie si majoritatea moldovenilor înca mai cred ca nu ar trebui sa fie schimbata Constitutia. Putem discuta de ce majoritatea acestor oameni vor ca Moldova sa ramâna înca neutra. Nu as vrea sa cred ca majoritatea acestor oameni sunt de parere ca neutralitatea ne poate mentine în siguranta. Propaganda rusa joaca un rol aici, pentru ca multi moldoveni cred ca în momentul în care vom începe sa discutam despre modificarea Constitutiei, Rusia poate ataca Moldova. Pentru ca acesta este unul dintre narativele utilizate de Rusia atunci când a atacat Ucraina – ca Rusia trebuie sa se apere din cauza ca Ucraina vrea sa devina un stat membru al NATO, ceea ce este o minciuna”, a spus Maia Sandu, întrebata daca Moldova si-ar putea schimba Constitutia, care prevede neutralitatea, pentru a putea sa adere la NATO.
„Ne confruntam cu necesitatea de a combate dezinformarea si propaganda rusa în Moldova, asa ca între timp încercam sa ne tinem oamenii în siguranta. Dar astazi suntem în siguranta, în principal datorita curajului poporului ucrainean. În acelasi timp, investim în sistemul de aparare si încercam sa sa devenim mai buni în lupta împotriva dezinformarii”, a aratat Maia Sandu.
Ea a mai spus ca Republica Moldova are o buna cooperare cu NATO, care a început cu multi ani în urma. „Noi pretuim aceasta cooperare, care ajuta la consolidarea capacitatii noastre de a apara Moldova”, a punctat Maia Sandu. Maia Sandu se declara îngrijorata de razboiul din Ucraina, care risca sa se prelungeasca, dar în acelasi timp spune ca tara vecina trebuie sa fie sprijinita pentru a-si recupera toate teritoriile. Ea crede ca aceasta este singura solutie pentru a rezolva acest razboi.
TRANSNISTRIA – „UN RISC EXISTA ÎNTOTDEAUNA”
Întrebata daca, în cazul în care razboiul se prelungeste, exista un risc ca Rusia sa atace si Republica Moldova, Maia Sandu a raspuns: „Ucraina ne tine în siguranta si le suntem foarte recunoscatori soldatilor ucraineni, curajosului popor ucrainean si conducerii ucrainene. Între timp, bineînteles, Rusia încearca sa ameninte si sa submineze eforturile noastre de a ramâne parte a lumii libere, de a consolida institutii si de a ne misca în directia UE. Si aici dorim, de asemenea, sa ne exprimam recunostinta pentru sprijinul pe care îl primim din partea lumii democratice în a rezista si a deveni mai rezilienti. Si am facut unele progrese, de exemplu, stiti, în trecut, Rusia ne-a santajat folosind arma energetica. Astazi, noi, cei de pe malul drept al Nistrului, cu exceptia Transnistriei, nu consumam gaz rusesc, în comparatie cu o dependenta de suta la suta cu doar 12 luni înainte”, a explicat sefa statului moldovean.
Întrebata daca Rusia s-ar putea folosi de soldatii pe care îi are în Transnistria pentru un atac care ar cauza si mai multa destabilizare sau pentru a distrage atentia, Maia Sandu nu a exclus aceasta ipoteza. Ea a subliniat ca cei 1.200 de soldati stationeaza ilegal în Transnistria, dar în acelasi timp Chisinaul a reusit sa mentina situatia stabila pâna acum. „Desigur, riscul exista întotdeauna atât timp cât ai trupe rusesti pe teritoriu si atât timp cât ai arme pe teritoriu, pentru ca exista si un depozit mare de arme din perioada sovietica, dar deocamdata noi am reusit sa mentinem situatia stabila si speram sa reusim sa o mentinem stabila”, a spus Maia Sandu.
Întrebata daca are garantii din partea Occidentului ca, în cazul în care s-ar întâmpla o invazie rusa, Occidentul va sprijini Moldova asa cum a sprijinit Ucraina, Maia Sandu a reamintit ca Chisinaul primeste sprijin din partea Occidentului înca din prima zi a razboiului. „Am început sa lucram serios la întarirea capacitatii noastre de aparare, am facut acest lucru inclusiv prin cresterea bugetului nostru intern, dar si primind, de asemenea, fonduri substantiale ca sprijin din partea statelor membre NATO si având un nou program de cooperare cu NATO în general”, a aratat ea.
PROBLEMA TRANSNISTRIEI ÎMPIEDICA ADERAREA LA UE
Pe de alta parte, Maia Sandu recunoaste ca problema conflictului separatist pe care Chisinaul îl are cu Tiraspolul este o piedica în calea aderarii tarii la UE, desi au fost voci care au vorbit despre precedentul Cipru. Presedinta Republicii Moldova crede ca o victorie a Ucrainei în razboiul cu Rusia va fi o oportunitate geopolitica pentru rezolvarea situatiei si ar facilita aderarea tarii la UE. Pâna atunci, spune Maia Sandu, Republica Moldova trebuie sa-si puna la punct toate reformele si sa fie pregatita de aderare.
„Am spus ca ar trebui sa fim pregatiti pentru a deveni parte a Uniunii Europene pâna în 2030 si avem multe de facut. Credem într-un proces bazat pe merit, nu cerem scurtaturi si în plus avem în fata si unele provocari interne, de exemplu în domeniul justitiei, consolidarea capacitatii institutiilor care trebuie sa previna si sa combata coruptia, toate acestea sunt probleme importante. În plus fata de aceasta, desigur, este vorba de problema conflictului transnistrean si discutiile noastre cu UE au fost ca trebuie sa ne concentram asupra reformelor. Desigur, trebuie sa încercam sa rezolvam conflictul, iar în cel mai bun scenariu, ar trebui sa fim capabili sa devenim un stat membru UE ca stat reintegrat. Dar nu exista o discutie pe care sa o facem acum si daca nu exista o solutie la conflict, atunci nu exista nicio posibilitate pentru integrare în UE. Noi credem ca atunci când Ucraina va câstiga razboiul, ar putea exista o situatie geopolitica, o oportunitate de a rezolva conflictul, dar conditia este sa îl rezolvam pe cale pasnica. Iar între timp, bineînteles ca lucram, ne pregatim pentru aceasta oportunitate geopolitica”, a declarat Maia Sandu în interviul pentru France 24, acordat la New York, unde participa la reuniunea anuala a Adunarii Generale a ONU.
„La Consiliul European de la sfârsitul acestui an speram sa vedem o decizie pozitiva cu privire la initierea negocierilor de aderare si apoi vom fi pregatiti pentru a începe din nou urmatorii pasi. Sunt multe lucruri pe care trebuie sa le facem, lucram deja la ele si exista altele care vor trebui sa înceapa. Dar cu cât mai repede, cu atât mai bine”, a punctat ea.
RUSIA A ÎNCERCAT SA TRIMITA OAMENI VIOLENTI ÎN MOLDOVA
Maia Sandu a fost întrebata si despre tentativa de lovitura de stat, cu implicarea Kremlinului, despre care a vorbit în urma cu câteva luni, si daca are dovezi în acest sens. „Da, am vazut diferite modalitati prin care Rusia vrea sa submineze eforturile noastre. Santajul energetic, de exemplu. Când Rusia a vazut ca am reusit sa ne diversificam si ca nu mai depindem de gazul rusesc, folosindu-se de intermediarii sai din Moldova, unele grupuri corupte, Rusia a încercat sa rastoarne guvernul nostru. Din fericire, am stiut despre acest eveniment si am reusit sa avertizam populatia sa nu participe la protestele violente pe care aceste grupuri încercau sa le organizeze”, a raspuns Maia Sandu.
Întrebata daca Moscova a încercat sa trimita mercenari de tip Wagner în Moldova, Maia Sandu a mentionat ca au fost depistati la timp „oameni violenti”. „La începutul anului am vorbit public despre asta, despre încercarile de a trimite mai multe persoane care sa participe la proteste violente – pentru ca Rusia nu a reusit sa identifice astfel de persoane în Moldova atunci când a platit proteste si a a vrut sa transforme aceste proteste în proteste violente si apoi sa forteze autoritatile constitutionale sa intre într-un fel de negocieri privind schimbarea puterii, asa ca da, Rusia a încercat sa trimita câtiva oameni violenti în Moldova, dar institutiile de politie si celelalte au fost suficient de vigilente pentru a verifica toti acesti oameni, ca sa ne asiguram ca nu le permitem sa intre în tara”, a declarat Maia Sandu.
INTERFERENTE RUSESTI ÎN ALEGERI
Presedinta Republicii Moldova este îngrijorata însa acum ca Rusia ar putea interfera în apropiatele procese electorale care vor avea loc în tara sa. „Acum, bineînteles ca Rusia merge mai departe si încearca sa foloseasca alte tipuri de interferente – mecanismele de dezinformare, propaganda, bineînteles, sunt foarte importante – dar si interferenta în alegeri si Moldova are alegeri locale în acest an, iar alegeri prezidentiale anul viitor. Am vazut anul acesta în timpul alegerilor dintr-una din regiunile din Moldova (Gagauzia – n.r.), unde banii murdari au reusit sa influenteze semnificativ rezultatele alegerilor si aici este locul dinspre care vine acum cea mai mare îngrijorare”, a aratat Maia Sandu.
RUPERE A RELATIILOR DIPLOMATICE CU MOSCOVA?
Dupa expulzarea unui numar mare de diplomati rusi din Moldova, precum si a sefului Sputnik Moldova, ruperea relatiilor diplomatice cu Rusia ar putea fi un pas urmator, dar deocamdata o astfel de masura nu este în discutie, a mai spus Maia Sandu.
„Am fost nevoiti sa luam aceste masuri (expulzarile de diplomati – n.r.), pentru ca Kremlinul nu respecta independenta si suveranitatea tarii noastre si noi vom continua sa luam masuri în cazul în care actiunile si retorica Kremlinului vor continua sa ne submineze planurile si calea de dezvoltare a Moldovei. Nu spun ca ruperea relatiilor este ceva ce noi discutam acum, dar ceea ce spun este ca vom face tot ce este posibil pentru a ne apara cetatenii si tara noastra”, a dat asigurari sefa statului moldovean.
