Medicul Dorel Sandesc, managerul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta din Timisoara, afirma ca, în ceea ce priveste rata de vaccinare, România se afla pe ultimele locuri la nivel international. El arata ca, într-o statistica la nivel mondial din acest an privind rata de vaccinare cu vaccinul DTP1 (difteric, tetanos, pertusis), România se afla pe locul 175, doar patru tari având o rata de vaccinare mai redusa: Guineea Ecuatoriala, Nigeria, Sudanul de Sud si Papua Noua Guinee. ”Date similare sunt evidentiate de statistica din 2022 a OECD, în care România se afla pe penultimul loc din cele 49 de tari evaluate. Oare este ok, sa fim atât de jos? Oare se mai poate pune problema daca trebuie sau nu facut ceva?!?”, adauga el.
Dorel Sandesc arata, într-o postare pe Facebook, ca lansarea Strategiei de vaccinare de catre Ministerul Sanatatii ”face, cum era de asteptat, valuri în societatea româneasca”, astfel ca ”poate este bine sa stim câteva date concrete, obiective despre situatia reala”.
El explica faptul ca în Uniunea Europeana (UE) fiecare tara implementeaza propriul program de vaccinare (în ceea ce priveste lista de vaccinuri, schema si modul de administrare). Astfel, în 12 din cele 27 de tari UE, vaccinarea este obligatorie pentru unul sau mai multe dintre vaccinuri.
Sandesc subliniaza ca, în România, vaccinurile nu sunt obligatorii, fiind asigurate cu grad de recomandare, iar noua Strategie nu prevede vaccinarea obligatorie.
”În ceea ce priveste rata de vaccinare, România se afla pe ultimele locuri la nivel international. Astfel, într-o statistica la nivel mondial din 2023, cu privire la rata de vaccinare cu vaccinul DTP1 (difteric, tetanos, pertusis), România se afla pe locul 175, doar patru tari având o rata de vaccinare mai redusa: Guineea Ecuatoriala, Nigeria, Sudanul de Sud si Papua Noua Guinee! Dintre tarile din spatiul european, cele mai apropriate sunt Bosnia-Hertegovina si Ucraina, aflate cu 23, respectiv 24 de pozitii mai sus fata de tara noastra! Date similare sunt evidentiate de statistica din 2022 a OECD (Organizatia pentru Cooperare si Dezvoltare Economica), în care România se afla pe penultimul loc din cele 49 de tari evaluate. Oare este ok, sa fim atât de jos? Oare se mai poate pune problema daca trebuie sau nu facut ceva?!?”, adauga el.
