Publicitate

Numarul noilor cazuri de COVID depistate în ultimele 24 de ore a fost de 655 în judetul Iasi. Potrivit datelor furnizate de catre Grupul de Comunicare Strategica judetul nostru a trecut de 100.000 de cazuri raportate oficial de la începutul pandemiei. Incidenta cazurilor de coronavirus a ajuns, în judet, la 12,85 la mia de locuitori, fiind în scadere fata de zilele precedente.
În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 21.885 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 9.816 mai mult decât în ziua anterioara. 2.686 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienti reinfectati, testati pozitiv la o perioada mai mare de 180 de zile dupa prima infectare.

Evolutia cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o gasiti în graficul de mai jos.

Distributia pe judete a cazurilor per total si a celor noi o regasiti în tabelul de mai jos.

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe judete”, facem precizarea ca numarul acestora este determinat de modificarile aduse platformei electronice prin care sunt raportate si centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Directiilor de Sanatate Publica sa fie realizata ancheta epidemiologica si atribuite cazurile pozitive judetului/localitatii de care apartin persoanele infectate.

**În ceea ce priveste cazurile din strainatate, acestea sunt cazuri ale unor cetateni care au venit în România fiind infectati în alte tari. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe judete.

Coeficientul infectarilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de catre Directiile de Sanatate Publica, la nivelul Municipiului Bucuresti si al judetelor. Mai jos aveti graficul realizat în baza raportarilor primite de CNCCI de la Directiile de Sanatate Publica:

În total, pâna astazi, 15 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.596.269 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 93.218 sunt ale unor pacienti reinfectati, testati pozitiv la o perioada mai mare de 180 de zile dupa prima infectare.  2.167.427 de pacienti au fost declarati vindecati.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestarii pacientilor care erau deja pozitivi, 1.569 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Pâna astazi, 61.880 de persoane diagnosticate cu infectie cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.02.2022 (10:00) – 15.02.2022 (10:00) au fost raportate de catre INSP 204 decese (123 barbati si 81 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referinta, ale unor pacienti infectati cu noul coronavirus, internati în spitalele din Alba, Arad, Bacau, Bihor, Bistrita-Nasaud, Botosani, Braila, Brasov, Buzau, Calarasi, Cluj, Constanta, Covasna, Dâmbovita, Dolj, Galati, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomita, Iasi, Ilfov, Maramures, Mures, Neamt, Olt, Prahova, Satu Mare, Salaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vaslui si Municipiul Bucuresti.

Dintre cele 204 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârsta 20-29 de ani, 3 la categoria de vârsta 30-39 de ani, 4 la categoria de vârsta 40-49 de ani, 11 la categoria de vârsta 50-59 de ani, 41 la categoria de vârsta 60-69 de ani, 64 la categoria de vârsta 70-79 de ani si 80 la categoria de vârsta peste 80 de ani.

197 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienti care au prezentat comorbiditati, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbiditati, iar pentru 6 pacienti decedati nu au fost raportate comorbiditati pâna în prezent.

Din totalul de 204 pacienti decedati, 168 au fost nevaccinati si 36 vaccinati. Pacientii vaccinati aveau vârsta cuprinsa între grupele de vârsta 40-49 ani si peste 80 ani. 35 dintre pacientii vaccinati care au decedat prezentau comorbiditati, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbiditati.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referinta, survenite în judetele Bihor, Covasna, Gorj, Neamt, 1 în luna decembrie 2021 si 8 în luna ianuarie 2022.

În unitatile sanitare de profil, numarul de persoane internate în sectii cu COVID-19 este de 10.415, cu 523 mai putin decât în ziua anterioara. De asemenea, la ATI sunt internate 1.155 de persoane, similar cu ziua anterioara. Dintre cei 1.155 de pacienti internati la ATI, 986 sunt nevaccinati.

Din totalul pacientilor internati, 673 sunt minori, 657 fiind internati în sectii, cu 120 mai putin decât în ziua anterioara si 16 la ATI, cu 5 mai putin decât în ziua anterioara.

Pâna la aceasta data, la nivel national, au fost prelucrate 12.201.858 teste RT-PCR si 8.154.711 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.543 de teste RT-PCR (15.278 în baza definitiei de caz si a protocolului medical si 11.265 la cerere) si 64.935 teste rapide antigenice.

 

 

 

 

Citește toată știrea

Numărul cazurilor de coronavirus a trecut de 100.000 în judeţul Iaşi
Publicitate