O femeie din Alba a fost condamnata, miercuri, la doi ani de închisoare cu suspendare pentru ucidere din culpa. Femeia si-a omorât, fara sa vrea, fetita de 11 luni, dupa ce i-a dat un medicament mult prea puternic. Micuta facuse febra si, din proprie initiativa, mama i-a administrat un supozitor intrarectal, scrie Ziarul Unirea. Potrivit datelor de la dosar, moartea fetitei a fost violenta si a fost din cauza intoxicatiei acute cu Tramadol, medicament interzis copiilor sub 14 ani. Tragedia a avut loc la sfârsitul lunii ianuarie 2019. Fetita de 11 luni avea febra, asa ca mama i-a dat, în prima faza, un sirop folosit pentru bebelusi.
Spre seara, vazând ca febra persista, femeia i-a administrat micutei, fara sa consulte niciun medic, un supozitor intrarectal cu Tramadol 100 mg, pe care îl primise de la o femeie, pe strada, cu câteva zile înainte. A doua zi dimineata, femeia si sotul ei au constant ca fetita „nu se trezeste”, era inconstienta, asa ca sunat la 112. Echipajul de ambulanta a resuscitat-o pe micuta zeci de minute, fara niciun rezultat. Ajunsi în locuinta familiei, politistii au ridicat 3 supozitoare, în folie de aluminiu, dintre care o pozitie desigilata, scrie sursa citata. Potrivit expertizei medico-legale de autopsiere a victimei minore, moartea fetitei de 11 luni a fost violenta si s-a datorat intoxicatiei acute cu Tramadol.
În motivarea Judecatoriei Sebes, facuta publica pe portalul just.ro, s-a apreciat ca femeia nu si-a omorât cu intentie copilul. Potrivit propriilor declaratii, inculpata nu stie sa scrie si sa citeasca, asa încât si daca ar fi avut la dispozitie prospectul medicamentului Tramadol 100 mg (supozitoare) nu ar fi putut sa îsi dea seama de contraindicatia expresa din cuprinsul acestuia, de a nu fi administrat copiilor sub 14 ani. Miercuri, femeia a fost condamnata la doi ani de închisoare cu suspendare pentru ucidere din culpa. Decizia poate fi atacata cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
