Publicitate

O destinatie turistica din România are peisaje de vis si ar putea fi noua perla a turismului de la noi din tara, mai ales ca aminteste de Ion Creanga, unul dintre cei mai mari scriitori români.
În plus, locul nu aminteste doar de renumitul scriitor si povestitor, ci de una dintre principalele sale lucrari, “Amintiri din copilarie”. Este vorba despre satul Brosteni, situat în judetul Suceava, locul unde Nica si-a petrecut copilaria, perioada despre care autorul a scris în opera mentionata.

Între timp, satul Brosteni a devenit oras, iar acum este o statiune turistica ce ar putea atrage multi vizitatori. Orasul este întins pe o suprafata de 43.000 de hectare, dintre care 36.000 sunt doar paduri.

Turistii care ajung în Brosteni pot sa se plimbe pe aleile din paduri sau pot sa viziteze Biserica din lemn, acestea fiind unele dintre principalele obiective.

Biserica muzeu “Ion Creanga” a fost construita în totalitate din lemn si dateaza din 1970. Aici se afla obiecte vechi de mai bine de 150 de ani.

“Brosteni este una din bijuteriile din Tara Dornelor. De la mici plimbari pe traseele din paduri, la vizite pe care le pot face la Biserica de lemn, pot veni pâna în Durmoxa sa se bucure de peisajele extraordinare din mijlocul naturii, pot vizita chiar si cerbii”, a spus presedintele OMT Tara Dornelor, Mihaela Cohârta, potrivit Observator News, preluat de fanatik.ro.

De asemenea, Brosteni se afla aproape de apele minerale. Este o localitate recunoscuta pentru izvoarele tamaduitoare. Oamenii obisnuiesc sa bea apa de aici pentru a se vindeca de problemele de sanatate.

În plus, izvoarele cu apa minerala au proprietati terapeutice, iar în jurul lor se resimte mirosul de sulf. Acest lucru va atrage, cu siguranta, un numar mare de turisti.

Citește toată știrea

Orașul din România care va deveni noua perlă a turismului românesc. Nu e departe de Iaşi
Publicitate