Publicitate

În urma unui program de achizitii de arme pe scara larga si a unei cooperari mai strânse cu SUA, România ar deveni unul dintre cele mai puternice bastioane de pe flancul estic al NATO, scrie presa maghiara.
Într-un articol amplu publicat în hungarianconservative.com, jurnalistii din tara vecina cred ca România a demarat un amplu program de înarmare care este binevenit în contextul agresiunii Rusiei în Ucraina.

Articolul a aparut în Hungarian Conservative o revista bilunara care abordeaza probleme politice, filozofice si culturale contemporane dintr-o perspectiva conservatoare.

Site-ul Newsweek România a prezintat articolul elogios la adresa armatei române.

„Razboiul pe scara larga al Rusiei împotriva Ucrainei a marcat un punct de cotitura istoric, un asa-numit „Zeitenwende”, pentru Europa Centrala si de Est în multe domenii. Regiunea nu mai este capabila sa îsi mentina rolul de punte între Europa de Vest si Rusia, pe care l-a avut timp de decenii întregi, din cauza agresiunii Moscovei.

În schimb, tarile care alcatuiesc flancul estic al NATO au demarat programe majore de modernizare si de achizitie de arme si încearca sa devina gardieni ai descurajarii militare a Europei.

În cursa înarmarilor declansata de agresiunea rusa în Europa, regiunea a luat avânt si, desi Polonia se afla în centrul atentiei în acest sens, si România face eforturi serioase pentru a-si ridica la un nivel mai ridicat nivelul de aparare.

Armata României, întrun proces accelerat de modernizare

La începutul lunii aprilie, Parlamentul României a aprobat cinci programe de achizitii de armament pentru Comisia mixta de aparare a Ministerului Apararii din România, cu un buget de cheltuieli cumulat de aproximativ 10 miliarde de dolari.

Cea mai mare achizitie este pentru 41 de sisteme de rachete de aparare aeriana cu raza scurta si foarte scurta de actiune (SHORAD /VSHORAD), în valoare de 4,2 milioane de dolari.

Fortele Aeriene vor primi 16 baterii, iar trupele terestre 25 de baterii. Proiectul va fi realizat în doua etape, prima dintre ele urmând sa se desfasoare din acest an pâna în 2031.

Ministerul român al Apararii intentioneaza sa cheltuiasca 2,995 miliarde de euro pentru achizitionarea a 298 de vehicule blindate de lupta cu senile, dintre care 246 vor ajunge în urmatorii patru ani.

Programul de achizitii, cu un buget de 1,923 miliarde de dolari, ar urma sa doteze cinci batalioane de trupe terestre cu câte un tun autopropulsat de calibru 155 mm NATO.

Achizitii de rachete aer-aer cu raza medie de actiune si ghidare prin infrarosu

De asemenea, tara noastra ar urma sa achizitioneze 186 de rachete aer-aer cu raza medie de actiune si ghidare radar AIM-120 AMRAAM pentru avioanele de vânatoare F-16 ale Fortelor sale aeriene, printr-un acord interguvernamental cu Statele Unite, în valoare de 372 milioane de dolari. Acordul va include, de asemenea, achizitionarea a 299 de rachete aer-aer cu raza scurta de actiune, ghidate prin infrarosu, AIM-9X SIDEWINDER, în valoare de 239 de milioane de dolari.

Generalul-locotenent Teodor Incicas, seful Directiei Generale de Armament a Ministerului Apararii a precizat ca multe programe de achizitii se deruleaza în paralel pentru a spori capacitatile de aparare ale tarii în umbra agresiunii rusesti.

„În ceea ce priveste programele de echipamente, vorbim de 40-50 de programe în direct. Adica, daca vorbim de achizitii si contracte în derulare, vorbim de 40 de programe care se deruleaza în acelasi timp: programe ale caror contracte sunt în derulare, programe care sunt în faza de achizitie si altele care fie asteapta aprobari suplimentare dupa aprobarea prealabila de catre Parlamentul României, fie au fost aprobate si asteapta sa înceapa faza de achizitie”, a declarat Generalul-locotenent Teodor Incicas.

Achizitii de Abrams, HIMARS, Patriot, F-35 pentru Armata României

România a lansat în 2017 o initiativa cuprinzatoare în domeniul apararii, în principal pentru a achizitiona echipamente militare americane precum avioane de lupta F-16, rachete Patriot si sistemul HIMARS.

Ca raspuns la razboiul din Ucraina vecina, parlamentul de la Bucuresti a decis sa majoreze bugetul de aparare al României de la 2- din PIB la 2,5- în acest an.

În martie, România a anuntat, de asemenea, achizitionarea a 54 de tancuri M-1 Abrams din Statele Unite pentru a înlocui tehnologia sovietica învechita. În plus, presedintele Klaus Iohannis a anuntat în aprilie ca va cumpara avioane de lupta F35 Joint Strike Fighters pentru a consolida securitatea aeriana a tarii sale împotriva agresiunilor.

„A avea capabilitati operationale de aparare aeriana robuste, credibile, interoperabile, flexibile si eficiente… ca parte a angajamentelor noastre ca stat NATO si UE este esential pentru ca România sa-si îndeplineasca obiectivele politicii de aparare”, a declarat Klaus Iohannis.

Citește toată știrea

Presa maghiară elogiază armata României: Un „puternic bastion” pe flancul estic al NATO
Publicitate