Marti, în a 41-a zi a invaziei comandate de Vladimir Putin, SUA si Europa pregatesc noi sanctiuni pentru a pedepsi Rusia din cauza uciderilor de civili din Ucraina, iar presedintele Volodimir Zelenski a avertizat ca este posibil sa fie descoperite si mai multe crime în zonele recucerite de la trupele rusesti.
UPDATE – Alte cadavre descoperite
Cadavrele a cinci barbati cu mâinile legate au fost gasite în subsolul unui sanatoriu pentru copii din Bucha, oras din regiunea Kiev recucerit de ucraineni si în care soldatii rusi au comis masacre, a comunicat procuratura generala a Ucrainei. Acesti civili neînarmati, ale caror cadavre au fost descoperite de fortele de securitate, au fost batuti înainte de a fi ucisi de soldati ai fortelor armate ale Federatiei Ruse.
UPDATE – Rusii s-au retras din unele zone
Rusii au parasit regiunile Cernihiv si Sumî din nord si „probabil ca vor elibera complet aceste regiuni în zilele urmatoare”.
UPDATE – Alerte de raid aerian
Alertele de raid aerian au sunat în „aproape fiecare regiune” din Ucraina marti dimineata.
INFO
Cadavrele primaritei din satul Motîjîn, al sotului si fiului lor, precum si a altor doi barbati au fost descoperite în aceasta localitate situata la vest de Kiev.
Pe de alta parte, autoritatile ucrainene spun ca amploarea atrocitatilor din oratul Berdyanka din regiunea Kiev ar putea fi mai mare decât în Bucha, crimele descoperite acolo putând fi doar vârful icebergului din punct de vedere al crimelor contra civililor comise de trupele de invazie ruse.
Aflati amanunte de pe hotnews.ro si digi24.ro.
