Pachetul de sanctuni impuse Rusiei de catre Uniunea Europeana, dupa ce Moscova a recunoscut doua entitati separatiste în estul Ucrainei, intra în vigoare miercuri seara sau joi, anunta miercuri secretarul de stat francez însarcinat cu Afaceri Europene Clément Beaune, a carui tara detine presedintia semestriala a UE.
”Au existat reactii foarte rapide din partea europenilor, coordonate cu americanii si britanicii. Aceste sanctiuni urmeaza sa fie aplicate înca din aceastpa (mieruri) seara, probabil cel mai târziu mâne (joi)”, anunta la postul de radio France Inter Clément Beaune.
Acest prim pachet de sanctiuni, care ar putea ”merge mai departe”, include masuri tintite vizând deputati rusi care au adoptat recunoasterea separatistilor si masuri financiare vizând banci rusesti.
”Statul rus, bancile rusesti nuse vor mai putea finanta pe pietele europene”, subliniaza Clément Beaune.
Germania a decis, la rândul sau, sa suspende autorizarea gazoductului Nord Stream 2.
”Ea este supendata pâna la noi ordine. Asta poaste însemna pentru totdeauna”, a subliniat secretarul de stat francez.
”Faptul ca germanii sunt capabili, într-un subiect atât de important ca aprovizionarea cu gaze naturale, sa ia o asemenea decizie, care nu a fost evocata niciodata, luata în considerare serios, este un semnal si un gest foarte puternic”, insista el.
Europa – dependenta în parte de gaze naturale rusesti – detine ”stocuri suficiente pentru a iesti din iarna”, da el asigurari.
Presedintele rus Vladimir Putin a sustinut un discurs cu accente ”delirante” si întesat de ”minciuni istorice” cu scopul de a-si justfica decizia de a încalca integritatea teritoriala a Ucrainei, denunta oficialul francez.
Putin ”a facut o analiza extrem de violenta, un pic deliranta si paranoica, dar construita, din nefericire, de catre Vladimir Putin, care a revenit cu multe minciuni istorice asupra unui fel de versiune nationala, nationalista si agresiva, care nu este complet noua”, releva Clément Beaune.
”El si-a înasprit, fara îndoiala, discursul si tonul. Noua ne revine sa ne adaptam si sa reactionam fara nicio slabiciune”, subliniaza el.
Aflati amanunte de pe news.ro.
