Salvamarii au avut zi grea luni, 14 august a.c., pentru ca nu s-au înteles cu turistii, care insistau sa intre în mare, desi era arborat steagul rosu. Ei spun ca oamenilor nu le pasa si ca atunci când le atrag atentia, sustin ca au platit sejurul si vor sa se distreze. Pe plajele Modern si Radio Vacanta, salvamarii au cerut interventia politistilor si jandarmilor, pentru a nu degenara situatia.
În cursul zilei de 14 august a.c., pe plajele din Constanta si Mamaia, dar si în sudul litoralului, a fost arborat steagul rosu, ceea ce înseamna ca scaldatul a fost interzis. Trei oameni au murit înecati pe plaja Victoria din Mamaia, alti trei fiind transportati la spital. O alta persoana a fost scoasa inconstienta din mare în statiunea Venus, la scurt timp fiind declarata decedata. Cu toate acestea, turistilor pare sa nu le pese si vor sa intre în apa cu orice pret. Salvamarii au avut o misiune foarte grea si s-au certat cu mai multe persoane, pâna când au cerut interventia politistilor si jandarmilor.
„Am avut probleme cu turistii care voiau sa intre în apa, dar au venit colegii de la Politie si Jandarmerie, si s-au rezolvat problemele. Au fost interventii pe plaja Modern si în Mamaia, pe zona Radio Vacanta. Pe tot parcusul zilei a fost arborat steagul rosu. Unii oameni înteleg, altii nu, dar încercam sa comunicam cu ei, sa le explicam ca este periculos. Sunt sute de mii de oameni si este destul de greu“, ne-a declarat Gabriel Culea, coordonatorul salvamarilor care asigura supravegherea si interventiile de pe plajele din Mamaia si Constanta.
Seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta, Raed Arafat, a sfatuit si el turistii care se afla pe litoral sa urmeze recomandarile salvamarilor, pentru a evita o tragedie.
„Sfaturile date de salvamari sunt încalcate, chiar daca este arborat steagul rosu, oamenii intra în apa si risca. Si astazi avem trei decedati la o singura interventie de la Mamaia si alta persoana dintr-un alt loc, tot din Mamaia, transportata cu elicopterul în stare grava. Deci, singurul apel este sa asculte recomandarile celor de la salvamari. Salvamarul stie ca marea este agitata si când arboreaza steagul rosu exista motive pentru acest lucru, chiar daca oamenii sunt înselati ca pot face fata valurilor. Când intra în apa îsi pierd controlul“, a mai explicat Raed Arafat.
Mai mult, pe focuspress
