Armata ucraineana a afirmat joi ca a doborât în estul tarii cinci avioane si un elicopter ale armatei ruse care a lansat în cursul diminetii o operatiune militara împotriva Ucrainei.
„Cinci avioane si un elicopter ale agresorului au fost doborâte”, a indicat Statul Major al armatei ucrainene într-un comunicat.
La rândul sau, Ministerul rus al Apararii a anuntat într-un comunicat de presa ca fortele armate ruse au neutralizat apararea aeriana a Ucrainei si au distrus infrastructura bazelor aeriene ucrainene, în cadrul operatiunii militare lansate de Moscova.
Infrastructura militara, instalatiile de aparare aeriana, aerodromurile militare si aviatia armatei ucrainene sunt dezactivate cu arme de înalta precizie. Nu exista lovituri de rachete, aviatie sau artilerie asupra oraselor Ucrainei, subliniaza ministerul.
Aflati amanunte de pe agerpres.ro.
