Doi refugiati ucraineni, rataciti ieri în Muntii Maramuresului, au fost gasiti marti noapte. Unul dintre ei se afla în stare grava, iar celalalt a fost gasit mort într-o râpa. Cei doi faceau parte dintr-un grup mai mare si ar fi intrat ilegal în tara.
„În jurul orei 02.48, operatorul 112 ne-a informat despre faptul ca o persoana ratacita a fost gasita de catre doi salvatori din Ucraina, pe teritoriul Ucrainei, si ne-a facut legatura, telefonic cu acestia pentru a ne transmite situatia de la fata locului. Persoana în cauza are picioarele degerate si nu poate fi transportata, pe jos, în conditiile actuale. Cele doua persoane au asupra lor echipament de supravietuire si vor ramâne pâna dimineata, pentru a-i acorda ajutor cetateanului ucrainean ratacit. De asemenea, ne-au transmis faptul ca ar fi nevoie de un elicopter, dimineata, pentru transportul cât mai rapid la un spital pentru acordarea de îngrijiri medicale”, transmite purtatorul de cuvânt al CJSU Maramures, Dan Buca.
Tatal persoanei respective a fost observat, mort, într-o râpa, iar despre ceilalti doi membri ai grupului nu se cunosc înca detalii.
Aflati amanunte de pe gandul.ro.
