Publicitate

O situatie cel putin ciudata s-a petrecut marti, în miezul zilei, în municipiul Suceava, unde calatorii unui autobuz TPL de pe o linie secundara au fost uitati în mijlocul de transport, cu usile închise, în timp ce soferul a plecat sa îsi cumpere ceva de mâncare. Evenimentul s-a petrecut în statia Orizont, din cartierul Burdujeni, unde microbuzul de pe linia 22, care venea din Burdujeni Sat, a ajuns, dar calatorii nu au avut cum sa coboare.
Cu gândul sa îsi ia ceva de mâncare, soferul de autobuz a coborât sa mearga la chioscurile din zona, uitând ca are în masina calatori, carora trebuia sa le deschida usile.

“Ne-a lasat aproximativ 10 minute în autobuz. Am ajuns în statie la 15.33 si la 15.42 a revenit si a deschis usile. Nu am patit asa ceva niciodata… Am batut în geam, sa ne auda cineva, sa îl anunte ca suntem acolo, dar nimic. Am sunat pe numerele de telefon de la TPL, nu a raspuns nimeni. Mai era o femeie care se grabea sa ia copilul de la gradinita… Asta e bataie de joc. Asa cum bataie de joc este si cum au schimbat traseele microbuzelor, de ajung doar pâna la Orizont”, a spus Andrei, tânarul care a si filmat cum erau blocati în autobuz calatorii, cu usile închise si fara sofer.

Se pare ca schimbarile facute de la 1 ianuarie 2023 la trasele si orarele liniilor secundare i-au bulversat nu doar pe cei care trebuie sa coboare la Orizont si sa caute un alt mijloc de transport pentru a merge mai departe, unde au nevoie, ci si pe soferi, care circula atât de des cu microbuzele goale, pe trasee foarte scurte, încât uita ca au si calatori.

Mai mult, pe monitorulsv

Citește toată știrea

VIDEO Călători încuiați și uitați în autobuz: ”Am bătut în geam, să ne audă și pe noi cineva, dar nimic”
Publicitate