Un barbat în vârsta de 50 de ani a ajuns ieri dimineata în Unitatea de Primire a Urgentelor (UPU) de la Spitalul „Sf. Spiridon” cu arsuri pe aproape jumatate de corp dupa o explozie a unei butelii.
Explozia, care nu a fost urmata de incendiu, a avut loc luni dimineata, în jurul orei 5.42, în satul Stornesti, din comuna Sinesti. La fata locului au ajuns doua echipaje medicale de la SMURD – Echipaj de Prim Ajutor de la Podu Iloaiei si Terapie Intensiva Mobila. „În urma acestui eveniment, a rezultat o victima de sex masculin, în vârsta de 50 de ani, constient, cu arsuri pe aproximativ 40-45- suprafata corporala, de grad I-II, la nivelul extremitatii cefalice, gât, torace anterior, abdomen, membre superioare bilateral circular, genunchi bilateral. Pacientul a fost preluat de catre echipajul TIM, intubat si ventilat mecanic si transportat la UPU. A fost internat la ATI Chirurgie Plastica”, a precizat prof. dr. Diana Cimpoesu, medic-sef UPU-SMURD Iasi.
Citesste si Tânar ars pe jumatate de explozia unei butelii, la Sinesti
În urma cu aproape doua saptamâni, un incident asemanator a avut loc în localitatea ieseana Osoi, comuna Sinesti, când un tânar în vârsta de 26 de ani a suferit arsuri dupa explozia unei butelii. Având în vedere gravitatea si complexitatea arsurilor suferite, acesta a fost transferat în Austria.
