Cea de-a XI-a editie a Festivalului GFest are loc la Iasi în perioada 29 august-1 septembrie 2022. Vor fi patru zile pline de activitati pentru tineri, în intervalul orar 16:00-19:00, în Parcul Grupul Statuar al Voievozilor de la Casa de Cultura a Studentilor din Iasi.
Evenimentul este implementat de Asociatia Studentilor Chimisti Ieseni, Clubul Fabrica de Voluntari, Clubul Sustine Artistii Ieseni si Asociatia Culturala Moldavia Iasi si este finantat de Primaria Municipiului Iasi si Casa de Cultura a Studentilor Iasi.
„Personal, am auzit prima data de GFest în anul 2016, când am fost selectat ca voluntar. De la câteva standuri de jocuri, prim-ajutor si dans, am ajuns astazi sa numaram peste 25 de activitati ale ONG-urilor, institutiilor si companiilor din oras. Fiecare tânar participant încearca experientele propuse de parteneri, i se ofera câte o dovada ca le-a finalizat, iar la final primeste premii. Despre asta este învatarea non-formala experientiala prin practica, joc si iesit din zona de confort. Ne bucuram ca si în acest an Primaria Municipiului Iasi a finantat proiectul GFest, aratând ca orasul nostru este interesat de dezvoltarea tinerilor”, a declarat Madalin Florea, presedintele Asociatiei Culturale Moldavia.
GFest este un festival care promoveaza educatia non-formala în rândul tinerilor din Iasi. Timp de patru zile se vor derula activitati ce au în vedere modalitățile de petrecere a timpului liber într-un cadru organizat, precum ONG-urile, firmele și instituțiile care se adresează educației non-formale a tinerilor.
