Publicitate

Dupa ce si-au petrecut noaptea sub cerul liber în Turnul Eiffel, doi turisti americani care consumasera alcool au fost descoperiti luni dimineata dormind în celebrul monument parizian, dupa ce duminica s-au ascuns de fortele de ordine, au anuntat marti surse judiciare si din cadrul politiei, precum si din cadrul companiei care exploateaza monumentul, potrivit AFP.
Cei doi intrusi au fost descoperiti la primele ore ale diminetii, înainte de deschiderea pentru public, care are loc la ora 9:00, în timpul rondului efectuat de agentii de securitate ai companiei care exploateaza Turnul Eiffel (Sete). Turistii se aflau între cel de-al doilea si al treilea etaj al turnului, într-o zona care nu este accesibila publicului.

Acestia ”nu reprezentau nicio amenintare aparenta”, a precizat Sete.

Ei au cumparat biletul de intrare duminica în jurul orei 22:40 si au sarit barierele în timp ce coborau scarile, potrivit sursei din cadrul politiei.

O echipa de pompieri, printre care si cei din cadrul unitatii specializate a Grupului de interventie si de recunoastere în mediu periculos (Grimp), i-au recuperat si i-au escortat în siguranta, potrivit aceleiasi surse.

”Au ramas blocati întrucât se aflau sub influenta alcoolului”, potrivit parchetului din Paris, care a raspuns la o solicitare din partea AFP.

Cei doi barbati au fost condusi la comisariatul din arondismentul 7 pentru a fi audiati, iar Sete si-a anuntat intentia de a depune plângere ”saptamâna aceasta”.

”Nu a fost constatata nicio paguba, amenda pentru intrare neautorizata într-un loc istoric sau cultural a fost clasata”, a precizat parchetul.

Turnul Eiffel a fost redeschis publicului cu circa o ora întârziere, la aproximativ ora 10:00.

Incidentul aduce o noua perturbare programului de primire a turistilor dupa ce sâmbata au avut loc evacuari în doua rânduri în urma unor alerte false cu bomba. A fost deschisa o ancheta condusa de centrul national pentru lupta împotriva infractiunilor online.

Luni dimineata, trei comisariate pariziene au primit e-mailuri mentionând din nou prezenta unor bombe în Turnul Eiffel, dar Sete, la recomandarea politiei, a decis sa nu mai evacueze monumentul. AGERPRES

Citește toată știrea

Doi turişti americani s-au îmbătat şi au rămas blocaţi peste noapte în Turnul Eiffel
Publicitate